Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Joga śmiechu czyli droga do radości!

autor: Piotr Bielski

Joga śmiechu to sprawdzona w 70 krajach metoda gimnastyczna, która łączy unikalne ćwiczenia wywołujące śmiech, proste techniki oddechowe jogi, ćwiczenia aktywizujące i relaksację. Metoda ta pozwala ludziom korzystać z medycznych i psychologicznych korzyści śmiechu takich jak rozluźnienie napięć, dotlenienie i pobudzenie endorfin.

Na co dzień dorośli śmieją się 10 razy dziennie podczas gdy dzieci aż 300 razy, metoda ta stwarza możliwość by śmiać się więcej. Na zajęciach śmiech jest stymulowany, jako ćwiczenie fizyczne, któremu sprzyja utrzymywanie kontaktu wzrokowego, ruch i klimat dziecięcej zabawy. Zazwyczaj prowadzi to do szczerego, zaraźliwego śmiechu, ale nawet jeśli śmiejemy się w ramach ćwiczeń szczęśliwie ciało i umysł  i tak doświadczają pobudzenia endorfin i relaksacji. Praktyka ta buduje w praktyczny sposób optymizm. Im więcej śmiejemy się na zajęciach tym więcej praktykujemy przeponę i tym łatwiej śmiać się nam głębiej i zdrowiej, w pełni z brzucha w codziennych sytuacjach.

Gimnastyka ta nazywa jest na świecie „jogą śmiechu", gdyż stworzył ją lekarz pochodzący z Indii i włączył do niej proste ćwiczenia oddechowe inspirowane jogą. Jednakże jest to praktyka dostępna dla wszystkich, praktykowana przez ludzi różnych religii i ścieżek życia, niezwiązaną z żadną religią.

Korzyści z jogi śmiechu:

-redukcja stresu fizycznego, emocjonalnego oraz mentalnego i rozluźnienie napięć w ciele

-śmiech pobudzając radość wspaniale łączy i integruje ludzi,  łatwiej się rozmawia i współpracuje

-buduje postawę optymistyczna pozwalającą przejść ze śmiechem przez różne wyzwania życiowe

- daje większy spokój ducha

Autor: Piotr Bielski

Pionier jogi śmiechu w Polsce, współzałożyciel Fundacji Jogini Śmiechu, stawia sobie za cel by Ziemia stała się najbardziej roześmianą planetą w kosmosie, a Polska najbardziej roześmianym państwem świata. Dlatego poprowadził już warsztaty we wszystkich 16 województwach Polski i przeszkolił już ponad 200 instruktorów tej metody, a także gości z zajęciami w znanych firmach, ośrodkach jogi i rozwoju, uniwersytetach, klubach seniorów, szpitalach, a nawet więzieniach. Zorganizował już 2 wyprawy do Indii, ojczyzny tej metody, gdzie uczył się jej bezpośrednio od jej założyciela – doktora Madana Katarii otrzymując tytuł certyfikowanego trenera Dr Kataria School of Laughter Yoga. Z wykształcenia socjolog, z wcześniejszego zawodu dziennikarz, stały współpracownik „Joga Magazynu" i autor wielu tekstów poświęconych tej metodzie, którą twórczo rozwija.

 

fot. Jan Jałoszyński

Knowledge Base Displays Counter Knowledge Base Displays Counter

This is the Knowledge Base Displays Counter portlet in View mode.

Knowledge Base Other Author Articles Knowledge Base Other Author Articles

Inne artykuły tego autora: