Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Cykl Poznaj Siebie: Wewnętrzna niepodległość

autor: Justyna Rychlewska-Suska

 

W kulturze naszej, szczególnie w ostatnim czasie, wiele mówi się o wolności narodów, wolności jednostek, wolności kobiet, wolności słowa… Prawie nic o wolności wewnętrznej.

 

Nauczyciel powiedział mi pewnego razu: „Im mniej ktoś ma wolności wewnętrznej, tym bardziej będzie walczył o wolność zewnętrzną". Paradoks! Gdzie nie spojrzeć, pełno jest przykładów paradoksów. Np. naród, który deklarują swoją wolność, zniewolony jest całym zestawem przekonań i wierzeń, które dosłownie go niszczą fizycznie i emocjonalnie.

 

Wolność wewnętrzna jest trudniejsza do zdefiniowania, ale każdy z nas wyczuwa, kiedy jest ograniczona. Zawsze, kiedy pojawia się jakiś konflikt odczuwany jako napięcie w ciele, zawsze kiedy czujemy, że nie do końca wybieramy w zgodzie ze sobą.

 

Przyjaciółka dzwoni we czwartek, że wpadnie na weekend z dziećmi. Czy jestem na tyle wewnętrznie wolna, aby z całą miłością jaką mam do mojej przyjaciółki powiedzieć jej, że ten termin zupełnie mi nie odpowiada, bo mam inne zobowiązania i potrzeby? Czy może podlegam programowi „Przyjaciołom się nie odmawia. Stracisz ją". Co wybiorę?

 

Jesteś świadkiem przemocy domowej u znajomych. Czy jesteś na tyle wolny, aby zaalarmować policję? Czy podlegasz programowi „to ich sprawa". Co wybierzesz?

 

Za każdym wyborem stoi czyjaś wewnętrzna wolność. Jej zakres zależy od tego, czym kieruje się dana osoba: czy inspiracją płynącą ze swojego wewnętrznego duchowego źródła, czy podlega innym, zewnętrznym wpływom.

 

Kluczowe jest tu słowo „podlegać". Wolność wewnętrzna to niepodległość – rodzaj samostanowienia. Niepodległość oznacza „nie podleganie" żadnym instancjom płynącym z zewnątrz Twojego wnętrza. Oznacza taki stan świadomości, w której wybór dokonywany jest dlatego, że możesz wybrać spośród wielu opcji, nie dlatego że musisz wybrać jedną – wyznaczoną przez program (zadany przez wychowawców, rodzinę, instytucje, państwa, liderów, religie, sekty, partie polityczne, „amerykańskich naukowców", ugrupowania…), któremu podlegasz.

 

Naszej niepodległości wewnętrznej szkodzi wszystko, co nas ukształtowało i czemu podlegamy nieświadomie: Są to nałogi i nawyki dietetyczne i kulturowe wzorce zachowań anty-zdrowotnych. Szkodliwe są też nabyte w procesie edukacji przekonania i lęki oraz wstyd i poczucie winy. Niepodległość zabijają także stare historie i wartości, których trzymamy się jak życiowych fundamentów, na których zbudowaliśmy naszą tożsamość.

 

Przychodzi czas, aby zapytać się siebie: Czy podlegam starym historiom rodzinnym, narodowym, kulturowym i składam swoją wolność na ołtarzu lojalności dla tych historii? Jaką mam wolność wyboru partnera, skoro podlegam przekonaniu, że musi być bogaty? Jaką mam wolność wyboru ścieżki kariery, jeśli w mojej rodzinie podlega się przekonaniu, że liczą się właściwie dwie profesje: lekarz i prawnik? Jaki mam wybór jako kobieta, skoro zdominowało mnie przekonanie narodowe, że kobieta jest od rodzenia dzieci? Jaki mam wybór jako mężczyzna, jeśli podlegam programowi, że trzeba poświęcić życie za Boga-honor-ojczyznę?

 

Jeśli chcemy poznawać siebie i rozwijać, musimy uczyć się z konsekwencji swoich wyborów. Aby móc wybierać, musimy odzyskać wolną wolę. Trzeba nam samodzielnie zadbać o naszą wewnętrzną niepodległość.

 

Jak to robić?

 

Poprzez nieoceniającą obecność w każdej chwili. Bądźmy świadkami swoich zachowań, ruchów, myśli, emocjonalnych reakcji i wyborów. Obserwujmy siebie i pytajmy siebie:

- dlaczego tak myślę, tak się czuję?

 

- skąd pochodzi ten wzorzec?

 

- czy dany wybór zwiększa moją odpowiedzialność, miłość, dobrostan mój i mojego otoczenia?

 

- czy jest inspirujący, czy łączy, czy skłóca?

 

- z jaką emocją się wiąże (zwykle odkryjemy jakiś ból, blokadę w jakiejś części ciała)?

 

- jeśli nie jest to postawa wzmacniająca – czy i jak mogę ją zmienić, uzdrowić, odzyskać równowagę i współczucie?

 

Dziś bardziej niż kiedykolwiek, potrzebujemy rozwijać samoświadomość i zwiększać naszą wewnętrzną niepodległość, która jest gwarantem lepszych wyborów w przyszłości. Wyborów, na których cieniem nie będą kładły się niezaspokojone ambicje, lęki i traumy, posępne widma historii naszych przodków i brak miłości. Codziennie słuchamy doniesień o zbrojnych lub ideologicznych konfliktach. Oglądamy wojny toczone przy użyciu ciężkiego sprzętu lub słów. Wszystkie one są bezpośrednim wynikiem braku wewnętrznej niepodległości i świadomości u rządzących. Z pewnością nie taki świat chcielibyśmy pozostawić w spadku naszym potomkom*. Aby coś wreszcie zmienić, każdy z nas może zacząć od siebie, od budowania swojej własnej niepodległości wyboru, który inspiruje i rozwija, nie naruszając niepodległości innych osób. Pogłębiona świadomość i uważność to techniki redukcji stresu oraz klucz do zrozumienia siebie.

 

*System samozudrawiania MA-URI za cel stawia sobie transformację osobistą, która służy nam i przyszłym pokoleniom. Słowo ma-uri w języku maoryskim tłumaczy się jako „potomek wewnętrznie wolny, czysty".

 

Autor: Justyna Rychlewska-Suska

Praktyk i Trenerka MA-URI®, założycielka Domu Nauczania „4 WIATRY" w puszczy nadnoteckiej.

Z wykształcenia artystka multimedialna, zajmowała się reżyserią, produkcją filmową, tworzeniem reklam i fotografią.

MA-URI® - Systemem przemiany świadomości poprzez pracę z ciałem pasjonuje się od 2001 roku. Ukończyła cykl szkoleniowy dla Praktyków w Institute for MA-URI® Healing Arts w Nowej Zelandii. Od 2005 roku prowadzi warsztaty tej metody dla poszukujących siebie i osobistego spełnienia (szkolenia miękkie, szkolenia interpersonalne wykorzystujące mądrość ciała).

W 2012 roku ukazała się jej książka pt. „MA-URI. DAR ŻYCIA I MOC KREACJI. Wewnętrzna podróż ku świadomemu poczęciu i życiu w wolności". Jest ona zapisem wiedzy płynącej z licznych procesów samouzdrawiania, których autorka doświadczyła na sobie i jako praktyk MA-URI® w pracy z osobami borykającymi się z niepłodnością. Jest także przekazem dla przyszłych rodziców i przewodnikiem dla każdego, kto pragnie urzeczywistniać marzenia w oparciu o narzędzia tej niezwykłej metody.

Na co dzień Justyna mieszka w sercu lasu, prowadzi praktykę indywidualną i treningi, jest żoną Tomka i mamą Szymona.

więcej na ma-uri.pl i 4wiatry.pl

 

Knowledge Base Displays Counter Knowledge Base Displays Counter

This is the Knowledge Base Displays Counter portlet in View mode.

Knowledge Base Other Author Articles Knowledge Base Other Author Articles

Inne artykuły tego autora: